HOME

 


FERNLEIF   PRODUCTIONS
2018 BACK IN THE BOX COMPETITION

Official Selections posted on December 18, 2018

Competition Final Results posted on December 26, 2018


Best Feature Length Film
WINNER- Back in the Box- Forbidden Power Paul Kyriazi and Conrad Denke
WINNER- Best of the Best- A Part of Me Silvana Santamaria & Bilal Athimni
Nominee - Counter Histories: Rock Hill Frederick Taylor
Nominee - In This Gray Place Rudi Womack
Nominee - Surviving Home Matthew Moul
Nominee - This Ain't Normal Rudy Hypolite
Nominee - Where There Is Darkness Sean Bloomfield
Best Short Length Film
WINNER- Mothers Aurora Ferlin
WINNER- Saviors Chris Gallego Wong
Nominee - Remember This Voice Jeff Chan
Nominee - House Hunting Andrew Patrick Torrez and Joanna Fang
Nominee - The Eve Luca Machnich
Nominee - The Hereafter Paul-Anthony Navarro
Special Award - Best Comedy Short Length Film at Festival
WINNER- Clutch Jason Zeni
Nominee - This Is Ed! Bob Hiltermann
Nominee - From Here To Repair Waymon Boone
Best Actor
WINNER- Remember This Voice Hernan de Beky
WINNER- Saviors Brad Carter
Nominee - Clutch Chaz Ahern
Nominee - From Here to Repair Jake Jacobson
Nominee - House Hunting Ron Geren
Nominee - This Is Ed! Ryan Lane
Best Actress
WINNER- Mothers Mickaëlle X. Bizet
WINNER- Saviors Lisa Catara
WINNER- The Hereafter Christy St. John
Nominee - Clutch Scout Durwood
Nominee - Remember This Voice Ursula Burton
Nominee - House Hunting Caitlin Rose Williams
Best Actor in a Supporting Role
WINNER- Mothers Mark Anthony Williams
Nominee - Saviors Massi Furlan
Nominee - Clutch Bobo Chang and Eric Garcia
Nominee - From Here to Repair Jasper Pendergrass
Nominee - Remember This Voice Jordan Alveran, Michael Ocampo, Brian D. Johnson
Nominee - The Hereafter Brian Avery
Nominee - This Is Ed! Miles Barbee
Best Actress in a Supporitng Role
WINNER- Mothers Marta Cross
Nominee - Saviors Jodi Fung
Nominee - Clutch Dre Swain
Nominee - From Here to Repair Lisa Marie Gonzalez
Nominee - Remember This Voice Lisa Mayo
Nominee - The Hereafter Megan Morrison
Best Director
WINNER- Mothers Aurora Ferlin
WINNER- Saviors Chris Gallego Wong
Nominee - Remember This Voice Jeff Chan
Nominee - House Hunting Andrew Patrick Torrez
Nominee - The Eve Luca Machnich
Nominee - The Hereafter Paul-Anthony Navarro
Nominee- Clutch Jason Zeni
Nominee - This Is Ed! Bob Hiltermann
Nominee - From Here To Repair Waymon Boone
Best Original Screenplay
WINNER - True Destiny Joe Leone
Nominee - The Three Lives of Angel Fleming William LiPera
Nominee - Inside Out Jack Kearney
Nominee - PK & Friend Maria R A Yano
Other Official Film Selections (Alphabetical Order)
2019: A Home Odyssey Steven Ellis
FLY Panas Chanpum
Horoscope Of Love Ionia Palmer
Kommando 1944 Derek Quick
Lady M Karen Newman
Other Side of the Box Nick Coppola
The Race Maxence Pierrard
The Recurring Gwen Gottlieb
Unnatural Selection Geneviave Delouche
Urban Inferno: the Night Santa Rosa Burned Stephen Seager
Where's Violet? Arthur Edelman
Other Official Screenplay Selections (Alphabetical Order)
George and Dorothy John T. Frederick
Georgia Joe Perales
Indigenous Michelle De La Garza
Man Running Blind John T. Frederick
Mania Greg Mania
MegaBall$ Marc Baron
Naked Ambition Candice Edwards-Marchrones
North Star P.J. Palmer
Red Shirt Mary C. Ferrara
Replay Candy O'Connor
Staged Nicholas Malik
Surfmen Of The Pacific Derek Quick
Sweet Kiss of Death Michael Williams
The Air Factory W. W. Webb
The Rifle Diana Lee Woody
The White Mountain Bill Baxter
Thigh Gap Nella Citino
True Destiny Joe Leone
Unclaimed Gregory Vines
Upside Brown Bradford Farris
Winds of the great Mojave Gary Helm






   Copyright © 2017 Fernleif Productions. All Rights Reserved.